Xalqaro energiya agentligi: dunyo 80 million kilometr elektr shnurlarni qo'shishi yoki yangilashi kerak
Yaqinda Xalqaro Energetika Agentligi barcha mamlakatlarga erishish uchun maxsus hisobotni chiqardi'Iqlim maqsadlari va energiya xavfsizligini ta'minlash 2040 yilga kelib 80 million kilometrlik elektr tarmoqlarini qo'shishi yoki almashtirishlari kerak (dunyodagi barcha joriy tarmoq tarmoqlarining umumiy soniga teng). Nazorat usulida sezilarli o'zgarishlar qilish.
"Elektrlik tarmoqlari va xavfsiz energiya o'tishi", birinchi marta global elektr tarmoqlarining holati va elektr tarmoqlarini qayta tiklanadigan energiyani qirish va qayta tiklanadigan energiyani samarali ravishda kiritish uchun muhim ahamiyatga ega ekanligi to'g'risida hisobot. Hisobotda, elektr energiyasidan kuchli talabga qaramay, so'nggi yillarda Xitoydan tashqari rivojlanayotgan va rivojlanayotgan mamlakatlarda tarmoqlarga sarmoya kiritganligi haqida ogohlantirmoqda; Hozirgi kunda quyosh, shamol, elektr transport vositalari va issiqlik nasoslarining tezkor joylashishi bilan "rioya qilolmaydi".
Grid sarmoyaviy shkalasi oqibatlari oqibatlariga kelsak, Oliy normativ-huquqiy islohotlarning sekin sur'atini amalga oshirmasa, hisobotning boshi tugashida, energiya sektori'2030 dan 2050 gacha bo'lgan karbonat angidrid chiqindilari va'da qilingan chiqindilardan ko'ra 58 milliard tonnadan iborat bo'ladi. Bu so'nggi to'rt yil ichida global energetika sanoatidan uglerodli dioksid chiqindilarining umumiy hajmiga teng, shunda global harorat 2 darajadan oshadi.
Qayta tiklanadigan energiyaga sarmoyalar o'sib bormoqda va 2010 yildan beri deyarli ikki baravar ko'payib bormoqda, umumiy global investitsiyalar deyarli ikki baravar, yiliga 300 milliard dollarga tushdi, deyiladi xabarda. 2030 yilga kelib, ushbu mablag 'iqlim maqsadlariga erishish uchun yiliga 600 milliard dollardan ortiq mablag' sarflashi kerak.
Xabarda, keyingi o'n yil ichida turli mamlakatlarning energiya va iqlim maqsadlariga erishish uchun global elektr iste'moli, global elektr iste'moli avvalgi o'n yilga nisbatan tezroq 20% tez o'sishi kerak. Hozirda 2022 yilda yangi quyosh fotoelektr va shamol energetikasi miqdoriga teng ravishda qayta tiklanadigan energiya loyihalarining kamida 3000 ishini kutib turadi.
Xalqaro Energetika agentligi ko'proq siyosiy e'tibor va sarmoyalarsiz, diplom infratuzilmasining etarli darajada qamrab olinishi va sifati energiya bo'yicha global iqlim maqsadlarini amalga oshirishi va energiya xavfsizligini pasaytirishi mumkinligini ogohlantirmoqda.